Friday, 2024-04-19, 8:23 AM
Logged in asGuest | Group "Guests"WelcomeGuest| RSS


Intrebare - Forum

[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Forum Ortodox » Despre Slujbe in Biserica Ortodoxa » Intrebare
Intrebare
NicuDate: Sunday, 2011-08-21, 8:51 PM | Message # 1
Group: Guests





Merg la diferite slujbe si la biserica in mai multe locuri si vad ca slujbele sau mai bine zis cred is unele par mai scurte sau mi se pare mie ???
 
VoievodDate: Sunday, 2011-08-21, 9:35 PM | Message # 2
Teolog
Group: Users
Messages: 6
Reputation: 8
Status: Offline
Stimate Nicu, ti-am citit intrebarea. Te inteleg foarte bine de ceea ce vrei sa spui si nu ca ti se pare, ci asa si este.
Chiar si Sfintii Parinti au marturisit ca vor veni niste vremuri in care:
- va fi criza de duhovnici, adica foarte greu se va mai gasi un preot care sa fie autentic, traitor al Credintei sau din pura vocatie, iar acela mai mult va fi marginalizat, ocarat de oameni, considerat ori nebun sau fanatic, etc si aceia mai mult vor sta departe de lumea cotidiana;
- majoritatea preotilor vor fi "cuiere de haine"...fara nici o preocupare de pastorire a sufletelor, neinteresati de starea duhovniceasca ci mai mult vor fi robi ai pantecelor, ai banilor, chiar si ai desfranarii, etc si din cauza lor se va pierde credinta la multi oameni;
- oamenii vor cauta liniste la Manastire...dar nici acolo nu vor gasi. pentru ca si la ei va fi sminteala;
- Sfintele Slujbe se vor scurta, se vor seculariza, si asa o sa-si piarda adevarata valoare;

Fratele meu, daca vrei sa vb cu un duhovnic....cauta un duhovnic care sa fie bun pastor de suflete si nu la unul care isi are preotimea din interes....ca daca il ai pe ala ca duhovnic, acela nu o sa te pastoreasca sufleteste si duhovniceste, ci mai mult....o sa te duca cu el...spre pierzania sufletului;

Dumnezeu sa iti ajute.
 
ioanDate: Saturday, 2011-11-05, 12:45 PM | Message # 3
Private
Group: Users
Messages: 1
Reputation: 8
Status: Offline
Quote (Nicu)
Merg la diferite slujbe si la biserica in mai multe locuri si vad ca slujbele sau mai bine zis cred is unele par mai scurte sau mi se pare mie ???


Slavit sa fie Domnul Dumnezeul nostru in veacul veacului amin amin amin + + +

Iubitul meu frate nu te impedica de ceia ce vezi si auzi cauta sa stai tare si In rugaciune Inaintea Bunului MINTUITOR Hristos ca asa a venit vremea si este aproape timpul si vrajmasul deavol a luat sita si cerne pe cei credinciosi si rIvnitori acum sita ere cu gauri foarte mari si nu este alta mai mare ca aceasta aceasta este ultima lui Incercare si multi vor cade chear si din cei chemati la paza turmei lui Hristos vin vremuri si sunt aici ca anticristul este pe pamInt si inainte mergatori lui deja lucreaza la Inscaunarea lui vezi tu ca a iceput cu criza ca oameni sa nu mai stie ce sa faca si sa caute scapare undeva , Insa acesta este Inceputul durerilor sa ne rugam sa nu ajungrm vremurile acelea sau ca bunul DUMNEZEU sa departeze acele vremuri de noi, Rugativa nencetat spune cuvintul Scripturi ca nu stiti clipa si ceasul in care va veni Filu omului pe slavile ceresti sa judece lumea , ca sa nu fiti gasiti ne pregatiti , iara proorocul Iezechil la capitolul 34 aceste vremuri si alte prooroci se Implinesc sub ochi nostri si nu le vedem si nu le credem. Spune Sf. Isac Siru in una din invatarutile sale ca va veni vreme cInd nu vom mai gasi Invataori drepti care sa ne calauzeasca si sa ne Invete drept , Insa sa nu ne perdem ca avem Scripturile care sunt cuvIntul lui Dumnezeu.
 
PortalOrtodoxDate: Sunday, 2011-11-06, 4:13 PM | Message # 4
Generalissimo
Group: Administrators
Messages: 72
Reputation: 900
Status: Offline
Quote (Nicu)
Merg la diferite slujbe si la biserica in mai multe locuri si vad ca slujbele sau mai bine zis cred is unele par mai scurte sau mi se pare mie ???


Nicu vreau sa iti spun din cea ce am vazut eu in legatura cu slujbele ... problema e ca in unele biserici nu exista personal capabil sa faca slujbele conform tipicului sau poate sunt oamneni batrini care asa au invatat pe vremea lor dar nu asta conteaza neaparat conteaza sa fie facuta slujba in duhu lui Dumnezeu


www.schemeelectrice.do.am
 
AnaDate: Monday, 2011-12-26, 9:47 PM | Message # 5
Group: Guests





[quote=PortalOrtodox]
Nicu vreau sa iti spun din cea ce am vazut eu in legatura cu slujbele ... problema e ca in unele biserici nu exista personal capabil sa faca slujbele conform tipicului sau poate sunt oamneni batrini care asa au invatat pe vremea lor dar nu asta conteaza neaparat conteaza sa fie facuta slujba in duhu lui Dumnezeu [/quote]

Asa e vad eu la mine la biserica is oameni batrini care is obisnuiti cu rinduiala care o stiau ei din tineretele lor.....
 
Forum » Forum Ortodox » Despre Slujbe in Biserica Ortodoxa » Intrebare
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2024