Friday, 2024-03-29, 11:12 AM
Logged in asGuest | Group "Guests"WelcomeGuest| RSS


Ce parere aveti despre andrei saguna ca sfint ? - Forum

[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forum » Forum Ortodox » Despre Biserica ortodoxa » Ce parere aveti despre andrei saguna ca sfint ?
Ce parere aveti despre andrei saguna ca sfint ?
IonelDate: Friday, 2011-08-19, 1:29 PM | Message # 1
Group: Guests





eu unu is cam in ceata si mi se pare ca astia de la patriarhie canonizeaza pe banda sa ma insel ?
 
VoievodDate: Sunday, 2011-08-21, 9:02 PM | Message # 2
Teolog
Group: Users
Messages: 6
Reputation: 8
Status: Offline
Stimate Ionel, ti-am citit intrebarea. Iti spun mai bn pentru tine ar fi sa cauti sa traiesti in Credinta Ortodoxa Traditionala Autentica....nu sa asculti de ceea ce face B.O.R-ul sau Patriarhia. In B.O.R si Patriahie mai mult ii excrocherie.
Ar fi multe de spus....lucruri pe care nu le stii tu sau alti credinciosi...dar daca voiesti sa aflii..iti dau id-ul sa vb-im.
 
PortalOrtodoxDate: Sunday, 2011-11-06, 4:17 PM | Message # 3
Generalissimo
Group: Administrators
Messages: 72
Reputation: 900
Status: Offline
Dumnezeu creează sfinţi şi El rânduieşte ca în jurul acestor mari personalităţi să apară şi să se menţină în poporul dreptmăritor o cinstire sfântă, un cult al acestora. La vreme potrivită, rânduită tot de Dumnezeu, Biserica, constatând evlavia credincioşilor, declanşează procesul de canonizare prin studierea vieţii duhovniceşti a celui propus, urmărindu-se împlinirea unor criterii, precum: ortodoxia credinţei, moralitatea şi sfinţenia vieţii, jertfirea pentru apărarea credinţei, slujirea lui Dumnezeu a aproapelui, până la dăruirea de sine. În timpul acestui demers, Biserica are certitudinea că îndeplineşte o lucrare a lui Dumnezeu. Biserica locală, atât credincioşii din Sibiu şi din împrejurimile lui, cât şi cei din întreg Ardealul şi din alte părţi i-au păstrat vie memoria şi l-au cinstit prin pomeniri liturgice şi prin comemorări deosebite. Un rol important l-a avut în această privinţă Facultatea de Teologie din Sibiu, al cărei ctitor este şi care îi poartă numele. În 2008 am comemorat 200 de ani de la naşterea sa şi 135 de ani de la trecerea la cele veşnice. Numai în acel an s-au scris peste 2.000 de lucrări de specialitate. Toate au fost rânduite de Dumnezeu, la vremea stabilită de El, chiar dacă solicitări îndreptăţite au sosit de o bună vreme. Fără grabă, cu multă dragoste şi stăruinţă, o comisie istorică, teologică şi liturgică a arhiepiscopiei, din care au făcut parte mai întâi profesorii noştri de la Facultate, părintele academician Mircea Păcurariu şi părintele arhid. prof. univ. dr. Ioan Ică jr, a adus mărturii deosebite pentru canonizare şi a alcătuit slujbele celui canonizat. Lângă cunoscutele calităţi şi lucrări împlinite de marele ierarh, precum iubirea de neam şi lupta pentru emanciparea lui, s-au adăugat virtuţile creştineşti şi împlinirea vocaţiei sale sacerdotale şi misionar pastorale, dublate toate de o smerenie sfântă.

www.schemeelectrice.do.am
 
AlexDate: Monday, 2011-12-26, 9:44 PM | Message # 4
Group: Guests





ma eu nu stiu ce sa zic dar a avut o adevarata activitate in istoria tari....
 
Forum » Forum Ortodox » Despre Biserica ortodoxa » Ce parere aveti despre andrei saguna ca sfint ?
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Copyright MyCorp © 2024